Søpindsvin på gaflen og ”våde” recepter: Nye podcastafsnit udforsker havets skjulte superhelte

Videnskabernes Selskab og Det Unge Akademis podcast Hvordan ved vi det? vender tilbage med otte nye afsnit, der dykker ned i havet – fra fortidens oversvømmelser til fremtidens fødevarer og medicin.
Hvordan blev Danmark til et ørige? Hvem er havets usynlige klimahelte? Og kan vi finde fremtidens medicin i mikroskopiske havbakterier?
Det er nogle af de spørgsmål, du kan få svar på i otte nye afsnit af podcasten Hvordan ved vi det?, hvor forskere fra forskellige fagområder mødes i samtaler, der bringer os tættere på havets mange mysterier og muligheder.
I hvert afsnit sætter to forskere sig sammen med vært Torben Sangild – forfatter og journalist på Zetland – for at udforske alt det, vi ved om havet, og alt det, vi stadig er ved at finde ud af.
Samtalerne spænder vidt: fra narhvalens rolle som klimavidne til de kulinariske eventyr med tang og søpindsvin, som venter i fremtidens våde fødevarekammer. For ikke at glemme det mindste undersøiske liv, som kan være nøglen til at løse den presserende antibiotikaresistenskrise.
Podcasten er en del af formidlingsinitiativet VidenSkaber, som gennem en række aktiviteter i efteråret stiller skarpt på spørgsmålet: Hvad sker der, når havet forandrer sig?
Lyt med – og tag med under overfladen! De nye afsnit udkommer hver anden uge.
Psst… Du kan også sætte de tidligere afsnit i lyttekøen og blive klogere på, hvordan kunstig intelligens forandrer vores hverdag.


Hvordan ved vi det? er en podcast fra Videnskabernes Selskab og Det Unge Akademi. Den er en del af formidlingsprojektet VidenSkaber, som er støttet af Carlsbergfondet, Lundbeckfonden og Novo Nordisk Fonden. I 2025-2026 er temaet ”Hvad sker der, når havet forandrer sig?”. Læs mere på videnskaber.dk.


Episode 1: Da Danmark gik under vand
En isbjørn i Vendsyssel. Bopladser på bunden af Aarhus Bugt. En skov under Storebælt. Engang var Danmark et stort sammenhængende landområde. Men for ca. 9000 år siden steg havniveauet dramatisk på grund af klimaforandringer. Havvandstigningerne skabte ikke bare det ørige, vi kender i dag, men ændrede også levevilkårene for planter, dyr og mennesker markant.
Lyt med, når professor i molekylær naturhistorie Eline Lorenzen og marinarkælog Peter Moe Astrup lader naturens og menneskets historie mødes.