Ny generalsekretær i Videnskabernes Selskab

Stine Falsig Pedersen deltog blandt mange aktiviteter i Videnskabernes Selskab til Forskningspolitisk Årsmøde. Nu træder hun ind i ny rolle i selskabet. Foto: Nicolai West/Videnskabernes Selskab.
Professor Stine Helene Falsig Pedersen er valgt som ny generalsekretær og skal være med til at sætte retningen for Videnskabernes Selskab. Tre mærkesager står frem.

Videnskabernes Selskab har på årets generalforsamling den 21. maj valgt professor Stine Helene Falsig Pedersen som ny generalsekretær. 

Stine Helene Falsig Pedersen er professor ved Biologisk Institut på Københavns Universitet og har været medlem af selskabet siden 2018. Hun har desuden siddet i selskabets præsidie, som er Videnskabernes Selskabs “bestyrelse”. 

Gennem årene har hun været aktiv i en række af selskabets aktiviteter, deriblandt gennem selskabets Forskningsformidlingsudvalg, som blandt andet planlægger stedets foredrag i løbet af året. 

Det erfarne medlem ser frem til at træde ind i den nye rolle og på den måde videreføre sit engagement i selskabet:  

“Rollen som generalsekretær er en fantastisk mulighed for at kunne yde noget for en sag, jeg virkelig tror på – at styrke videnskabens stilling i Danmark og fremme grundvidenskabelig forskning og tværvidenskabelig forståelse,” siger Stine Helene Falsig Pedersen. 

I tæt samarbejde med præsident Susanne Ditlevsen, præsidiet og selskabets medlemmer skal hun nu sætte retningen for Videnskabernes Selskabs arbejde de næste fire år. 

Tre mærkesager 

I sin nye rolle vil Stine Helene Falsig Pedersen særligt arbejde for at styrke videnskabens position i Danmark og skabe endnu stærkere forbindelser mellem forskning, samfund og beslutningstagere. 

Hun lægger vægt på, at selskabet skal række endnu bredere ud i det danske forskningsmiljø: 

“Jeg er især optaget af vores mulighed – og ansvar – for at gøre en forskel også for de dele af Danmarks akademiske miljøer, der ikke er medlemmer af selskabet. For eksempel ved at give relevante grupper på danske universiteter flere muligheder for at mødes og dele viden med fælles relevans.” 

 En anden mærkesag går på at arbejde for selskabets bevågenhed, når det kommer til forskningspolitiske problemstillinger. Det gælder for øjeblikket særligt at understøtte politikernes mulighed for at få uafhængig videnskabelig rådgivning. 

Endelig fremhæver hun det internationale engagement og samarbejde som en vigtig prioritet: 

“Der er allerede mange gode tiltag i gang, men der er stadig meget, vi kan gøre, for yderligere at styrke vores samarbejde med andre akademier og videnskabelige institutioner i Europa og i hele verden. Særligt i en tid, hvor det er virkelig påtrængende nødvendigt.” 

Stine Helene Falsig Pedersen er valgt for en fireårig periode gældende fra den 21. maj 2026. Hun overtager posten fra professor Thomas Sinkjær, som efter fem år har valgt ikke at genopstille.

Læs her mere om Stine Falsig Pedersen.

Læs her mere om Thomas Sinkjær og hans rolle i Videnskabernes Selskab.

Om Videnskabernes Selskab

 

Videnskabernes Selskab er et uafhængigt videnskabeligt akademi, der siden 1742 har arbejdet for at fremme videnskaberne og deres rolle i samfundet – til gavn for alle.

 

Selskabet har omkring 500 medlemmer, der alle er nogle af de fremmeste forskere fra forskellige fagområder i ind- og udland.

Læs mere om Videnskabernes Selskab her.